Kabała

 

Podstawę badania, nauki kabały stanowi wzajemne przenikanie się wszystkich części wszechświata: tego, jak wszystkie części ogromnej rzeczywistości wszystkich poziomów egzystencji, którymi zarządza jedno prawo natury, przeplatają się nawzajem, łączą się i jednoczą dopóty, dopóki nie utworzą jednej całości, w której wszystko będzie połączone w jedność”…”

 

Wszystko, co wiemy o świecie wyższym dowiadujemy się od ludzi, którzy sami osiągnęli jego odczucie i opisali jego budowę i struktury w swoich księgach, a także dali metody pojmowania, będąc w tym świecie, tzn. jednocześnie tu i tam. Dzięki ich metodyce my, żyjąc w tym świecie, możemy również jak i oni wyjść do świata duchowego.

 

Jednocześnie osiągamy całkowitą wiedzę, całkowite odczucie doskonałości, pojmowania celu dzieła stworzenia i poznania siebie. Kabbalah jest starożytnym a jednocześnie całkowicie nowym paradygmatem na życie. Uczy, że wszystkie „odgałęzienia” naszego życia – zdrowie, związki, wyzwania zawodowe – mają początek z tego samego pnia i korzeni. Jest to technologia działania wszechświata u jego podstaw. Jest to całkowicie nowy sposób patrzenia na świat, który łączy Cię z rodzajem trwałego spełnienia, którego prawdopodobnie poszukujesz.

Podstawą Kabbalah jest odnalezienie zasad jej działania w codziennym życiu.

 

Kabała chroni przed złymi mocami i urokami

 

Wiedza, informacje, którymi się z Tobą dzielimy, narzędzia które dostarczamy maja mieć odniesienie w twoim życiu i przynieść praktyczne rezultaty. Żydzi wiele lat przygotowują się do tej wiedzy magicznej, zdając sobie sprawę z jej niebezpieczeństwa. Dlatego odłam kabalistyczny (niektórzy twierdzą, że jest to sekta) jest krytykowany przez inne odłamy religii żydowskiej – jako wiedza tajemna, magiczna i niebezpieczna. Tymczasem ludzie korzystaja z odłamka tej wiedzy. Czym tak na prawdę jest Kabała? Zapewne wszystkim nam słowo „Kabała” kojarzy się przede wszystkim ze zwrotem „stawiać kabałę” tj. z wróżeniem z kart. Po części tylko jest to zgodne z prawdą, bo karty Tarota, których używa się min. do wróżenia są bardzo silnie powiązane z filozofią i symboliką kabalistyczną.

 

Ale tak naprawdę KABAŁA to przeogromny system ezoteryczny wywodzący się z religii żydowskiej. Obecnie obok siebie występują jakby dwa główne nurty: Kabała ściśle związana z tradycją i kulturą Judaizmu. Praktykowana jest ona tylko przez ortodoksyjnych Żydów (mężczyzn) i jej tajemnice dostępne są tylko wybranym oraz Kabała związana z okultyzmem i magią ceremonialną – gdzie każdy adept magyii może dzięki studiom i własnej pracy posiąść jej tajemnicę (tzw. Kabała Hermetyczna) Jednakże faktem jest, że ortodoksyjni Żydzi patrzą z lekkim przymrużeniem oka na „kabalistów” i na ich magyię ceremonialną. Bardzo dużo dzieli te dwie grupy ale i dużo łączy – przede wszystkim wspólne korzenie i zespół symboli i pojęć. Nie znaczy to jednak, że okultystyczne pojmowanie Kabały jest złe.

 

Wiadomo, że koniec czynności i jej rezultat zawsze istnieje w jej początkowym zamiarze tak, jak pragnący zbudować dom buduje go w myślach i to jest jego celem. Tworzy on plan budowy tak, aby zamierzony cel został osiągnięty.Tak samo jest we wszechświecie: po wyjaśnieniu celu, staje się zrozumiałe, że porządek dzieła stworzenia we wszystkich swoich postaciach jest z góry zdeterminowany zgodnie z tym celem rozwoju ludzkości i umacniania jej właściwości oddawania do takiego stopnia, gdy będzie w stanie odczuwać wyższą kierującą siłę jak bliźniego

 

 

Różni się tylko ono od nurtu ortodoksyjnego, jest bardziej nowoczesne no i przede wszystkim dostępne dla każdego bez ograniczeń. Dobrze jednak zaznajomić się też z Kabałą żydowską, aby nie zgubić sedna sprawy no i dla głębszego, bardziej mistycznego zrozumienia. Dla osób zainteresowanych różnicami pomiędzy magyią ceremonialną, Kabałą Hermetyczną i Kabałą proponuję dość ciekawy artykuł, jednak po angielsku pt. „Aspects of Kabbalah in Ceremonial Magick” (link na razie mi się gdzieś zapodział) Kabała jest częścią Żydowskiego mistycyzmu. Składa się ona głównie z spekulacji na temat natury boskości, stworzenia, pochodzenia i przeznaczenia duszy i roli istot ludzkich. W jej skład wchodzą medytacyjne, religijne, mistyczne i magiczne praktyki, które były przekazywane tylko wybranym. Niektóre aspekty Kabały były studiowane i używane nie tylko przez Żydów przez kilkaset lat (Kabała Hermetyczna)